Stulejka Lublin – leczenie klasyczne

Stulejka Lublin

Co to jest stulejka?

To pierścieniowate przewężenie skóry napletka uniemożliwiające bezbolesne jego zsunięcie w stanie spoczynku lub we wzwodzie.

Skąd się bierze stulejka?

Jest kilka scenariuszy jej powstawania. / Stulejka Lublin

Po pierwsze może to być wada towarzysząca najczęściej zbyt długiemu napletkowi. Jest to choroba wrodzona, ale najczęściej daje o sobie znać podczas inicjacji pierwszych kontaktów seksualnych, czyli w młodości. Po drugie przyczyną zwężenia mogą być zmiany pozapalne związane z zakażeniem bakteryjnym czy grzybiczym. Po ustąpieniu zapalenia pojawia się przewężenie, które podczas stosunków pęka. To pęknięcie goi się przez bliznę, co powoduje powstanie błędnego koła, które prowadzi do dalszego systematycznego pogarszania się sytuacji. Należy tu wspomnieć, że stulejka pozapalna dość często towarzyszy nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy, bowiem cukier wydzielający się z moczem stanowi doskonałą pożywkę dla patogenów.

Bywa też pierwszym objawem cukrzycy. Ten rodzaj stulejki może pojawić się w dowolnym momencie i odsetkowo stanowi najczęstszą jej postać.

Najrzadziej do powstania problemu dochodzi po mechanicznym urazie napletka, który pierwotnie nie był zmieniony. Jak wiemy rany u człowieka goją się wyłącznie poprzez powstanie blizny, która ma zawsze tendencję do obkurczania się w pewnym czasie od jej powstania. To może prowadzić do powstania przewężenia. A to z kolei uruchamia spiralę wydarzeń, o której pisałem wcześniej.
Choroby zapalne o nieznanej etiologii (np. liszaj twardzinowy czy zanikowy) lub stany przedrakowe napletka związane z infekcją HPV (np. erytroplazja Queyrata) mogą także prowadzić do zwężania się jego ujścia.

Metody leczenia stulejki.

Leczenie sterydami.
W przypadku wrodzonej stulejki są doniesienia o możliwości rozszerzania zwężenia po zastosowaniu miejscowym silnych sterydów w postaci kremu, czy maści. Dotyczy to głównie sytuacji, gdzie przewężenie nie jest znaczne, a Pacjent bardzo chce uniknąć interwencji operacyjnej.
U podłoża tej metody leży wpływ sterydów na kolagen i tkanki napletka. Po długim stosowaniu skóra napletka staje się cieńsza i bardziej elastyczna, a tym samym podatna na mechaniczne rozciąganie. Osobiście bardzo rzadko korzystam z tej metody.

Plastyka napletka.
Jest bardzo wiele metod i modyfikacji operacji plastycznych napletka pozwalających na likwidację jego przewężenia. Wśród nich najpopularniejsza jest plastyka sposobem Schloffera. Wszystkie te metody służą poprawie sytuacji przy zachowaniu napletka. Nie jestem wielkim fanem tej metody z rożnych powodów, o których będę wspominał później wymieniając zalety obrzezania.
Ale jest jedna rzecz, o której należy tutaj wspomnieć – każda ingerencja w zwężony napletek ma wpływ na jego wygląd pooperacyjny i dla niektórych bywa on nie do zaakceptowania.

Obrzezanie.
Jest to zabieg całkowitego usunięcia ruchomej części napletka prowadzący do stałego, częściowego lub całkowitego, odsłonięcia żołędzi prącia.
Jestem wielkim fanem tej metody szczególnie od momentu kiedy w moje ręce „wpadł” stapler umożliwiający wykonanie zabiegu w sposób prosty, bezpieczny i szybki. Nie wspominam nawet o efektach kosmetycznych, które są doskonałe.

Zabiegi plastyczne napletka oraz obrzezanie wykonuje się najczęściej w bardzo bezpiecznym i szybkim znieczuleniu miejscowym dającym komfort zarówno lekarzowi jak i Pacjentowi. Przy prawidłowo wykonanym znieczuleniu bodźce bólowe są wyłączone, a Pacjent może bezpiecznie oddalić się do domu nawet parę chwil po operacji bez nieprzyjemnych objawów ogólnych związanych z narkozą, czy analgosedacją. / Stulejka Lublin

Trochę więcej na temat obrzezania – dlaczego jestem fanem tej metody?

Podam fakty i postaram się je poprzeć logicznymi argumentami.
Całkowite usunięcie napletka daje doskonały wynik kosmetyczny w leczeniu stulejki, ale jest jeszcze wiele innych argumentów przemawiających za tym, że jeżeli już decydujemy się na naprawę naszego prącia to najlepiej zdecydować się na to właśnie (radykalne) rozwiązanie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jest wiele krajów czy nacji, które usuwają napletek w młodości lub dzieciństwie i nie chodzi tu o wyłącznie o względy religijne.

Odsłonięcie żołędzi prącia prowadzi do pewnych zmian w strukturze naskórka go pokrywającego. Zwiększa się jego grubość. Dochodzi do zwiększenia się jego odporności na mikrourazy, a co za tym idzie znacznie zmniejsza się ryzyko transferu chorób przenoszonych drogą płciową, których wrotami jest właśnie uszkodzony naskórek. Należą do nich choroby wirusowe takie jak: HIV, HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C), HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).
Ten ostatni wirus posiada wiele podtypów odpowiedzialnych za rozwój rożnych chorób w tym nowotworowych (kłykciny kończyste – typ 6 i 11, erytroplazja Querata – typ 16 i 18, rak prącia – typ 16 i 18). W krajach, w których obrzezanie jest powszechne zauważono znaczne obniżenie częstości raka prącia właśnie, który praktycznie nie dotyka obrzezanych. Mężczyźni obrzezani rzadko są również nosicielami wirusa HPV, co zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, czy krtani u ich partnerek.

Odsłonięcie żołędzi prącia prowadzi również do zmniejszenia wrażliwości na bodźce dotykowe tej okolicy. Fakt ten w połączeniu z częściowym uszkodzeniem w trakcie zabiegu punktu G mężczyzny, zlokalizowanego w okolicy wędzidełka, powoduje wydłużenie czasu penetracji. Może mieć to kolosalne znaczenie szczególnie u panów cierpiących na tzw. „przedwczesny wytrysk” i poprawić znacząco jakość współżycia seksualnego w związku. / Stulejka Lublin

Stapler w obrzezaniu – gadżet, czy rewolucja?

Każdy urolog, który wykonuje obrzezanie wie, że jest to zabieg wymagający dla uzyskania pożądanego efektu funkcjonalnego i kosmetycznego cierpliwości i precyzji. Oznacza to precyzyjne wycięcie określonej ilości skóry, wykonanie dokładnej hemostazy oraz żmudne szycie. Z tego powodu zabieg ten może trwać nawet do 40 min.
Alternatywą dla klasycznej metody jest stapler, którego rożne wersje pojawiły się na polskim rynku w ostatnich latach. To przeniesienie koncepcji urządzeń służących do automatycznego (mechanicznego) odcinania i zszywania tkanek od dawna stosowanej w „dużej” chirurgii, w szczególności przewodu pokarmowego.

To jednorazowe urządzenie jednoczasowo, szybko i precyzyjnie odcina oraz zszywa za pomocą kilkudziesięciu mikrozszywek odciętą skórę napletka. Skraca to w bardzo znaczny sposób czas trwania zabiegu, redukuje ryzyko krwawienia pooperacyjnego i poprawia w widoczny sposób efekt kosmetyczny. Specjalna, delikatna podkładka z miękkiego siliconu zapobiega wrośnięciu zszywek w ranę i powoduje, że zaczynają one samoczynnie wypadać już po 10 dniach. Wyniki zabiegu są naprawdę bardzo dobre. Przyznam się, że od kiedy mam dostęp do tej technologii zaniechałem wykonywania zabiegów klasycznych.
Klasyczny zabieg pozostaje opcją w skomplikowanych sytuacjach, gdzie dodatkowym problemem jest oprócz stulejki zrośniecie napletka z żołędzią. Aż się prosi zamieścić tutaj zdjęcie pooperacyjnych wyników obrzezania staplerowego, ale z wiadomego powodu (cenzura) nie jest to możliwe. Dysponuję dokumentacją zdjęciową do pokazania podczas kwalifikacji do zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu obrzezania.

Pacjent nie może się samodzielnie zakwalifikować do tej operacji. Może się okazać, że są aspekty anatomiczne w budowie prącia uniemożliwiające zastosowanie staplera, czy w ogóle wykonanie jakiegokolwiek zabiegu w warunkach ambulatoryjnych. Dlatego decyzja o możliwości jej wykonania zapada podczas badania urologicznego, które może być także przeprowadzone bezpośrednio przed zabiegiem.

Osoby przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi powinny odstawić te leki w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Należy zgłosić wszelkie zaburzenia krzepliwości (łatwe krwawienia, siniaki po drobnych urazach), bo mogą one wynikać z niezdiagnozowanych zaburzeń krzepnięcia i doprowadzić do krwawienia pooperacyjnego. Należy także zgłosić wszelkie uczulenia na leki.
Bezpośrednio przed zabiegiem dokładnie umyć prącie (jeśli to możliwe odsłaniając żołądź) wodą z mydłem.

Nie ma obowiązku bycia całkowicie na czczo, ale nie zaleca się najadać do syta przez zabiegiem, bo emocje związane z samą procedurą mogą u niektórych Pacjentów wywołać odruch wymiotny i wprowadzić niepotrzebne zamieszanie w czasie jej trwania.

Zapraszam do przeczytania artykułu o obrzezaniu staplerem > kliknij tutaj

Wejdź na www Onko-Centrum > kliknij tutaj

stulajka Lublin, dr Paweł Iberszer, lekarze podaczas operacji