Nowotwór nerki – częściej występuje u mężczyzn

Nowotwory nerki stanowią około 3% nowotworów u ludzi dorosłych częściej występując u mężczyzn niż u kobiet.  Najczęściej rozwijają się między 50. a 70. rokiem życia. Rak nerki może rosnąć bezobjawowo przez dłuższy czas i do tego rośnie bardzo wolno. Więc jeśli ktoś przychodzi do nas z wielkim guziskiem śr. 8 cm to oznacza, że hodował go przez wiele lat. To wstyd dla profilaktyki, że w ogóle tacy pacjenci się zdarzają.

Niestety rak nerki poza leczeniem chirurgicznym mającym na celu kompletne jego usunięcie nie za bardzo poddaje się innym metodom leczenia - nie jest wrażliwy na promieniowanie, a leczenie chemiczne daje tylko częściową odpowiedź.
Małe guz nerek można usuwać z pozostawieniem nerki bez zwiększonego ryzyka wznowy ale wymaga to wcześniejszego wykrycia (dlatego warto się badać). Pozostawienie nerki ma kolosalny wpływ na rozwój niewydolności nerek w okresie późniejszym.

Wiele ciekawych informacji znajduje się na stronach Krajowego Rejestru Nowotworów: Onkologia.org.pl
Oto fragment artykułu:
 

„Objawy, wczesne wykrywanie raka nerki. Rak nerki może rosnąć, nie dając o sobie znać, przez dłuższy czas. Klasycznie opisywana łączna triada objawów: wyczuwalny guz w okolicy nerki, ból w okolicy guza oraz krwiomocz (czyli obecność krwi w moczu), zdarza się stosunkowo rzadko (ok. 10%) i niestety oznacza zwykle znacznie zaawansowaną chorobę. Każdy z tych objawów powinien skłonić do szybkiego zgłoszenia się do lekarza i wykonania badań kontrolnych. Okazuje się, że krwiomocz poprzedził diagnozę raka nerki u ok. 60%, a ból u około 45% chorych. Na przykład w Stanach Zjednoczonych szacuje się, że około 30% chorych w momencie rozpoznania ma już chorobę przerzutową, kolejnych 25% ma znacznych rozmiarów zaawansowany guz nerki, a tylko 45% chorych wczesnego, ograniczonego do nerki raka.

Rak nerki powoduje czasem tzw. zespoły paranowotworowe. Są to niespecyficzne dla nerki objawy wywoływane przez substancje produkowane przez nowotwór. Opisywane są na przykład stany podgorączkowe lub gorączka, pogorszenie apetytu prowadzące do chudnięcia,  zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia poziomu różnych składników krwi, np. podwyższenie poziomu wapnia w surowicy, obniżenie (anemia) lub zwiększenie liczby krwinek czerwonych czy też wzrost ilości płytek krwi (ryzyko zakrzepicy), jak również zaburzenia nerwowo-mięśniowe.

Cóż zrobić zatem, aby wcześnie wykryć raka nerki? Możemy uświadamiać społeczeństwo o konieczności oglądania własnego ciała oraz zwracania uwagi na wygląd moczu. Możemy w porozumieniu z lekarzem zaplanować pewne nieinwazyjne badania kontrolne, choć należy zaznaczyć, że nigdzie na świecie nie prowadzi się badań przesiewowych w kierunku wykrywania wczesnego raka nerki, gdyż nie ma do tego podstaw naukowych”.

Gruczoł Krokowy, zródło: http://onkologia.org.pl, Onko-Centrum, Paweł Iberszer

Źródło grafiki: Onkologia.org

<script>(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
  })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');ga('create', 'UA-96994316-1', 'auto');
  ga('send', 'pageview');</script>