Leczenie nowotworu prostaty

Leczenie nowotworu prostaty, Lublin, cząsteczka chorobowa, dr Paweł Iberszer

Leczenie nowotworu prostaty Lublin

Nowotwór prostaty jest w Polsce pierwszym co do częstości nowotworem złośliwym u mężczyzn zaraz po raku płuc.

Jest też trzecią przyczyną zgonów z przyczyn nowotworowych. Stanowi istotny problem medyczny i dlatego rozsądny, dbający o siebie facet, który ukończył 45 lat powinien się zainteresować stanem swojego gruczołu krokowego i przebadać się. Jak każdy nowotwór wcześnie wykryty może być skutecznie leczony. Brak negatywnych objawów związanych z oddawaniem moczu nie gwarantuje, że w gruczole krokowym nie rozwija się podstępnie rak. Rak prostaty w początkowej fazie jest całkowicie bezobjawowy. Pojawienie się objawów może oznaczać, że jest zaawansowany i na tym etapie czasami jest już za późno na leczenie radykalne.

Badanie profilaktyczne jest banalne i polega na sprawdzeniu stanu prostaty palcem wprowadzonym do odbytu oraz na oznaczeniu poziomu PSA we krwi. Badanie nie jest wcale tak straszne jak się powszechnie uważa. Jego regularne wykonywanie może zapobiec kłopotom.

Wiele ciekawych informacji znajduje się na stronach Krajowego Rejestru Nowotworów: Onkologia.org.pl
Oto fragment artykułu: / Leczenie nowotworu prostaty Lublin

„Objawy, wczesne wykrywanie. Obecnie większość raków gruczołu krokowego wykrywana jest w stadium bezobjawowym – chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego. W przypadku rozwoju nowotworu w centralnej części gruczołu mogą, podobnie jak w przeroście, wystąpić dolegliwości związane z oddawaniem moczu, takie jak trudności w opróżnieniu pęcherza czy częstomocz.

Nowotwory zaawansowane miejscowo mogą wywoływać objawy związane z zajęciem sąsiednich narządów, takie jak bóle podbrzusza czy zaburzenia oddawania moczu i stolca. Zajęcie węzłów chłonnych może prowadzić do (zwykle jednostronnego) obrzęku kończyny dolnej i/lub genitaliów.

Około 5-10% raków stercza wykrywanych jest w stadium zaawansowanym. Ponieważ nowotwór ten początkowo powoduje głównie przerzuty do kości, pierwszym objawem w tej grupie chorych są zwykle dolegliwości ze strony układu kostnego: ból, ucisk innych wrażliwych struktur, rzadziej złamania wywołane przez przerzuty. W odróżnieniu od większości nowotworów w raku stercza typowe są przerzuty osteosklerotyczne (osteoblastyczne – zwiększające gęstość tkanki kostnej w obrębie przerzutu).

Wczesne wykrywanie raka gruczołu krokowego opiera się na oznaczaniu stężenia PSA. Zasadność prowadzenia takich badań budzi jednak liczne wątpliwości ze względu na brak jednoznacznie potwierdzonego wpływu na obniżenie ryzyka zgonu z powodu raka stercza, a przede wszystkim – w związku z „niepotrzebnym” wykrywaniem raków nieistotnych klinicznie, tzn. takich, które nigdy nie stałyby się przyczyną powikłań lub zgonu. W dużym, obejmującym ponad 160 tysięcy mężczyzn badaniu z losowym doborem uczestników wykazano, że aby uniknąć jednego zgonu z powodu raka gruczołu krokowego konieczne jest przebadanie ponad tysiąca mężczyzn i dodatkowe wykrycie 37 raków. Jednocześnie nie udało się potwierdzić wpływu badań przesiewowych na całkowite ryzyko zgonu. Aktualne rekomendacje większości towarzystw naukowych nie zalecają rutynowego stosowania masowych badań przesiewowych w kierunku raka stercza, wskazane jest jednak informowanie mężczyzn o możliwości oznaczenia stężenia PSA”. / Leczenie nowotworu prostaty Lublin

Przeczytaj także inny wpis > https://paweliberszer.pl/obrzezanie-lublin-stapler/

Zapraszam na stronę www Onko-Centrum > https://onkocentrum.pl/