Dlaczego brać udział w badaniu klinicznym?
Udział w badaniu klinicznym może wiązać się z następującymi korzyściami:
- Twój stan zdrowia będzie oceniony przez wysoko wyspecjalizowany personel medyczny, a także otrzymasz wysokiej jakości opiekę medyczną;
- możesz być jedną z pierwszych osób, którym pomoże nowy lek, jeszcze niedostępny na rynku;
- Twój udział w badaniu przyniesie korzyści społeczeństwu, gdyż pozwoli naukowcom i firmom farmaceutycznym pogłębić wiedzę na temat chorób i opracowywać nowe leki.
Jakie są minusy udziału w badaniu klinicznym?
W niektórych przypadkach ochotnicy i pacjenci mogą dojść do wniosku, że z udziału w badaniu klinicznym nie wynikły żadne korzyści, ponieważ:
- leczenie nie było skuteczne;
- doświadczyli jakichś działań niepożądanych;
- otrzymywali placebo zamiast nowego leku.
Kto może uczestniczyć w badaniu klinicznym?
Dla każdego badania klinicznego opracowuje się precyzyjne wytyczne, które określają, kto może, a kto nie może brać w nim udział. Wytyczne te są zwane kryteriami włączenia (czynniki pozwalające uczestniczyć komuś w badaniu) oraz kryteriami wykluczenia (czynniki wykluczające uczestnictwo w badaniu).
Przykładowymi kryteriami są: wiek, płeć, dawny i obecny rodzaj terapii , stan i rodzaj choroby itd. Oprócz kryteriów włączenia, zawsze pamiętaj, że to wyłącznie do Ciebie należy decyzja, czy wziąć udział w badaniu klinicznym.
W jaki sposób chroni się ochotników pacjentów?
Niestety, opinia publiczna słyszy o badaniach klinicznych tylko wtedy, gdy coś pójdzie nie tak, jak powinno, choć na świecie prowadzi się setki badań klinicznych, w których nie występują żadne zdarzenia niepożądane. Dzieje się tak dlatego, że istnieje wiele środków pozwalających chronić ochotników i pacjentów, a zalicza się do nich między innymi: Instytucjonalne Komitety Oceniające (IKR), czy Komisje Etyczne (KE). W celu ochrony interesów ochotników oraz pacjentów, biorących udział w badaniu klinicznym, niezależna komisja etyczna musi zatwierdzić każde badanie kliniczne, jeszcze przed jego rozpoczęciem. Komisje etyczne dokonują weryfikacji i doradzają w sprawach związanych ze spełnieniem standardów etycznych i naukowych proponowanego badania klinicznego. Członkowie komisji są całkowicie niezależni od sponsora badania, co oznacza, że nie czerpią z badania żadnych finansowych czy innych korzyści.
Czy musisz płacić za udział w badaniu klinicznym?
Odpowiedź brzmi, definitywnie nie. Nigdy nie powinieneś być poproszony o zapłacenie za udział w badaniu. Jeżeli kiedykolwiek tak się stanie, po prostu odmów. Nowy lek lub jego równoważnik są zapewniane uczestnikom badania klinicznego bezpłatnie i wizyty związane z badaniem oraz procedury badawcze są wolne od jakichkolwiek opłat, w większości przypadków są także bezpłatne. Ponadto, powinieneś uzyskać zwrot kosztów, przykładowo takich jak koszty podróży czy parkingu lub innych, wynikających z Twojego udziału w badaniu klinicznym.
Co należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do badania klinicznego?
Zanim przystąpisz do badania klinicznego, powinieneś rozważyć kilka aspektów, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o udziale w badaniu.
Przede wszystkim, możesz chcieć porozmawiać ze swoim lekarzem, rodziną czy przyjaciółmi i poznać ich punkt widzenia, być może inny, który wpłynie na Twoją decyzję. Ponadto, być może nie od razu uświadomisz sobie, że Twoja decyzja dotycząca udziału w badaniu klinicznym, może mieć także wpływ na Twoje codzienne życie.
Możesz także chcieć omówić udział w badaniu ze stowarzyszeniem pacjentów lub innymi pacjentami, którzy już wcześniej uczestniczyli w badaniu klinicznym.
Być może będziesz myślał o rozważeniu procedur badawczych, czy są one dla ciebie do zaakceptowania. Nie powinieneś wahać się z zadawaniem zespołowi odpowiedzialnemu za badanie kliniczne jakichkolwiek pytań, które Cię nurtują w związku z Twoim udziałem w badaniu.
Warto rozważyć wszystkie aspekty udziału w badaniu, nie tylko te związane z samym lekiem, ale również tym, jaki może mieć ono wpływ na Twoje codzienne życie. Na przykład, będziesz musiał znaleźć czas, by regularnie odwiedzać ośrodek badawczy.