Profilaktyka w raku prostaty

Profilaktyka w raku prostaty

Nowotwór prostaty – główny problem onkologiczny mężczyzn w XXI wieku.

Nowotwór prostaty stał się niedawno najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn pozostawiając w tyle nowotwory jelita grubego czy płuc. Zachorowalność na raka prostaty ciągle rośnie i obecnie co piąty Pacjent onkologiczny mierzy się właśnie z tym problemem. Do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, ale można przypuszczać, że jest to związane z negatywnymi skutkami rozwoju cywilizacyjnego. Zauważono znacząco częstszą zapadalność na ten nowotwór u panów, w których najbliższej rodzinie (ojciec, bracia) były przypadki raka stercza. To może wskazywać na zależność genetyczną. Jest to rak, który najczęściej pojawia się w 6-tej i 7-mej dekadzie życia ale coraz częściej zdarzają się przypadki zachorowania u młodszych mężczyzn.
Nowotwór ten niestety bardzo długo nie daje najmniejszych sygnałów i rozwija się podstępnie. W momencie pojawienia się objawów jest już najczęściej mocno zaawansowany, co w znacznym stopniu zmniejsza szanse na pełne z niego wyleczenie. / Profilaktyka w raku prostaty

DLATEGO, JAK WE WSZYSTKICH NOWOTWORACH, KLUCZEM JEST WCZESNE ROZPOZNANIE CHOROBY, W FAZIE, KIEDY DOTYCZY WYŁĄCZNIE NARZĄDU, Z KTÓREGO SIĘ ROZWIJA, CZYLI GRUCZOŁU KROKOWEGO.

Sam gruczoł krokowy wbrew pojawiającym się, na szczęście coraz rzadziej, opiniom nie stanowi choroby, a jest jednym z fizjologicznych organów męskiego układu moczowodo-płciowego.
Wykrywanie raka prostaty jest dość proste. Wystarczy oznaczenie z pobranej do badania krwi poziomu PSA (prostate specific antigen). Nie jest to doskonałe narządzie diagnostyczne, bo PSA jest produkowane również przez zdrową prostatę ale w określonych (wynikających z objętości tego narządu) ilościach. Jego nadmiar może świadczyć o rozwoju nowotworu, ale zdarza się, że rośnie też w stanach zapalnych prostaty. I tu jest rola urologa, który może pomóc w ocenie przyczyny wzrostu poziomu tego markera. Poziom PSA zależy w znacznym stopniu od objętości dlatego urolodzy częściej niż samym poziomem PSA posługują się jego przelicznikiem w stosunku do objętości prostaty – PSAD (tzw. gęstość PSA).

Mimo to jest to nadal jedyne, powszechnie dostępne badanie pozwalające na wczesne wykrycie problemów z prostatą. Należy tu wspomnieć, że u 10% Pacjentów z rakiem prostaty poziom PSA może nie zwiększać się dlatego nieodłącznym elementem prawidłowej profilaktyki jest badanie prostaty palcem przez urologa.

Obecnie Europejskie Towarzystwo w celu obniżenia kosztów niepotrzebnych (masowych badań PSA) wprowadziło pewne algorytmy pozwalające na ich redukcję.
Każdy mężczyzna powinien mieć wykonane pierwsze oznaczenie PSA w 50 roku życia i po badaniu urologicznym lekarz podejmuje (na podstawie tych algorytmów) za ile lat powinno być wykonane kolejne badanie. Zależy to właśnie od poziomu PSA i oceny stercza palcem.
Osoby posiadające przypadki raka stercza wśród najbliższej rodziny powinny dokonać tej oceny już w 45 roku życia a pacjenci z mutacją BRCA2 już w 40 roku życia.

Diagnostykę w kierunku obecności mutacji genetycznej w obrębie genu BRCA2 powinni wykonać mężczyźni, u których w najbliższej rodzinie występowały przypadki raka stercza o agresywnym przebiegu (choroba przerzutowa) przed 60 r.ż. lub któryś z członków rodziny umarł z powodu raka stercza przed ukończeniem 60 lat życia.

TAKŻE PANOWIE BIERZCIE SPRAWY W SWOJE RĘCE I BADAJCIE SIĘ. TO NIC STRASZNEGO.

Przy okazji chciałbym zaapelować do wszystkich, w tym do kobiet o wykonywanie badań USG jamy brzusznej raz na lata. To proste i kompletnie nieinwazyjne badanie pozwala na wczesne wykrycie wielu chorób nowotworowych nie tylko układu moczowego. / Profilaktyka w raku prostaty

Wiele ciekawych tekstów znajdą Państwo na stronie Onkologia.org > kliknij tutaj.

Przeczytaj także inny wpis > https://paweliberszer.pl/obrzezanie-lublin-stapler/
Zapraszam na stronę www Onko-Centrum > https://onkocentrum.pl/