Rak pęcherza moczowego Lublin
Rak pęcherza moczowego rozwija się podstępnie i w początkowym okresie choroby może nie dawać szczególnych objawów. Najczęściej pierwszym sygnałem o chorobie jest pojawienie się bezbólowego krwiomoczu (widoczna domieszka świeżej krwi w moczu), czy krwinkomoczu, czyli obecności zwiększonej ilości świeżych erytrocytów w analizie moczu. W takiej sytuacji konieczne jest poszerzenie diagnostyki: w pierwszej kolejności wykonuje się badanie USG z oceną pęcherza moczowego (nie może być pusty) oraz cystoskopię czyli wziernikowania wnętrza pęcherza moczowego z użyciem specjalistycznego endoskopu. Jeśli zmiany są dobrze widoczne w badaniach obrazowych to cystoskopia może być pominięta na rzecz zabiegu polegającego na endoskopowym usunięciu zmiany, czy pobrania z niej wycinków, jeśli nie da się jej usunąć całkowicie.
Innym objawem raka pęcherza moczowego mogą być objawy podrażnieniowe ze strony pęcherza moczowego bez związku z infekcją. Jeśli utrzymują się przez dłuższy czas wymagają dodatkowej diagnostyki.
Niestety nie wszystkie zmiany nowotworowe są dobrze widoczne w badaniu USG, a czasami nawet trudne do uchwycenia w badaniu cystoskopowym. Dotyczy to głównie zmian szerzących się w obrębie nabłonka wyściełającego pęcherz – CIS (rak śródnabłonkowy). W takich przypadkach nieodzownym może okazać się pobranie wycinków z pęcherza moczowego. W diagnostyce tego typu raka bardzo pomocna jest cytologia osadu moczu wykonana w technologii LBC (liquid base cytology). Jest to w dzisiejszych czasach badanie łatwo dostępne (dysponują nim praktycznie wszystkie większe sieci laboratoriów diagnostycznych). Charakteryzuje się bardzo wysoką czułością przekraczającą znacznie poziom 90 % w wykrywaniu zmian typu high grade i CIS.
W diagnostyce raka pęcherza moczowego dużą rolę odgrywają badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy MRI. W ostatnich czasach dynamicznie rozwija się diagnostyka metodą rezonansu magnetycznego w oparciu o system VIRADS pozwalający na oceną stosunku raka do błony mięśniowej.
Leczenie raka pęcherza moczowego zależy od jego rodzaju histologicznego i stopnia zaawansowania miejscowego (stosunek do błony mięśniowej), ale o tym w kolejnym artykule.
Zapraszam do przeczytania artykułu o obrzezaniu staplerem > kliknij tutaj
Wejdź na www Onko-Centrum > kliknij tutaj